31. maaliskuuta 2005
Talvilomalta kevääseen
Ei ole ennakoitua aprillia tämä, joku karamellin toimitushuoneessa kompastui julkaisuvipuun ja nyt on hätä kyseessä. Kirjaimia putkeen ja linkkejä - ihania linkkejä pitää taas pajautella menemähän.
Kiitettävän pitkä, mutta voittopuolisesti unten mailla sujunut lento Bangkokista palautti Suomeen eilisaamuna. Ei palovammoja, ei tuntemuksia maanjäristyksestä eikä ainakaan toistaiseksi oikein minkäänlaista uupumusta aikaerosta. Noiden sijaan mukaan tarttui mukava kasa kuvia, muutamalta kilolta tuntunut annos kosteutta matkalaukun vaatteissa ja myös harkittua lisäpainoa mukaan tarttuneista t-paidoista ja muista asusteista.
Tapasimme myös herra/rouva Ravun. Kaverin koko arviolta puolisen senttiä.
17. maaliskuuta 2005
Omput
Tänään merkinnät ovat napakan linkkipitoisia. Omppuhuumoria Wulff & Morgenthalerin tapaan ja Pimp my shuffle.
Peruukkibloggausta
Martti Servo blogg.. ei vaan pitää nettipäiväkirjaa Imagen sivuilla.
Viittaus urheiluun
Turussa koettiin tänään (harvinaista) aitoa ja äänekästä urheilutunnelmaa. Avokatsomo oli paikalla ja roikkui vaaroja halveksuen verkossa kiinni pari viimeistä erää. Langattoman yhteyden kaukalon äärelle tarjosi Turun Pallosalit. Notta tulipahan kokeiltua.
15. maaliskuuta 2005
Irtokarkit viikolle 11
- Euroopan karttaoppia (via).
- Aki Björklundin ehdoton tehopaketti kaikille Mozillojen & Tulikettujen käyttäjille. Toinen selainaiheinen on Safarin välilehdillä hyppiminen (Shift-Omppu-nuoli vasempaan/oikeaan), joka piti ihan googlesta hakea. Olisi sen ikkuna-valikostakin nähnyt...
- Typeworkshopin viimeisimmät: Automotive ja Manual pixelism.
- Batmanin lenkkarit.
- Mielenkiintoinen tarina lelunvalmistuksesta.
- Voodoo knife set.
Lisäksi tahdon pilata puhtoisen linkkimerkinnän lääketieteellisesti mitatuilla faktoilla herra Koskisesta. Sydänfilmi on muuten normaali, mutta pulssi kovin hidas. Pitkäveteinen leffa ilman rytminvaihdoksia? Keuhkot piti kuvata kahteen kertaan. Ensimmäisestä otoksesta jäi osa pois koska keuhkot olivat "niin pitkät".
14. maaliskuuta 2005
Päivityspaussille välipiiskaa
Ei hitto vie mikä päivityspaussi. Tästä on tullut jo muutama huomautuskin. Päivityskone oli toki tuntemattomasta syystä levällään päivän pari korjautuen sitten itsestään, mutta ei kai se syyksi kelpaa.
Kuvalokin puolella paussi on vielä mittavampi, mutta heitänpä tämän vinoutuneen tampere-otoksen ihan tänne pääsalin puolelle.
Linkkikonetta potkitaan käyntiin, katsotaan josko jotain riman ylittävää/alittavaa materiaalia löytyisi. Näyttäisi olevan maanantai, kansi kiinni.